SIHB10N40D-GE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 9 113
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 278
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
N-Channel 400 V 10A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB10N40D-GE3
DigiKey Part Number
SIHB10N40D-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB10N40D-GE3
Description
MOSFET N-CH 400V 10A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
526 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
147W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 5A, 10V