SIHA12N60E-E3
DigiKey Part Number
SIHA12N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHA12N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 12A (Tc) 33W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
937 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6A, 10V