TSM3ZJ503MR10
DigiKey Part Number
716-TSM3ZJ503MR10TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-TSM3ZJ503MR10CT-ND - Cut Tape (CT)
716-TSM3ZJ503MR10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM3ZJ503MR10
Description
TSM3 ZJ 50K 20% TR E3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.125W, 1/8W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
50 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.158" x 0.156" Face (4.01mm x 3.96mm)
Tolerance
±20%