RH5010R00FS03
DigiKey Part Number
716-RH5010R00FS03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH5010R00FS03
Description
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bag
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.969" L x 1.157" W (50.00mm x 29.40mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W