RCMM021003JKS14
DigiKey Part Number
716-RCMM021003JKS14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCMM021003JKS14
Description
RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bag
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)