P16NP102MAB15F1
DigiKey Part Number
716-P16NP102MAB15F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NP102MAB15F1
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±20%
Actuator Type
Knob
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.346" (8.80mm)
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)