LTO100FR1000JTE3
DigiKey Part Number
LT100J-.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTO100FR1000JTE3
Description
RES 0.1 OHM 100W 5% TO247
Detailed Description
100 mOhms ±5% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTO100FR1000JTE3 Models
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.620" L x 0.197" W (15.76mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.976" (24.80mm)