LTO100F10R00FTE3
DigiKey Part Number
LT100A-10.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTO100F10R00FTE3
Description
RES 10 OHM 100W 1% TO247
Detailed Description
10 Ohms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.620" L x 0.197" W (15.76mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.976" (24.80mm)