CH0603-250RJNTA
DigiKey Part Number
716-1168-2-ND - Tape & Reel (TR)
716-1168-1-ND - Cut Tape (CT)
716-1168-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CH0603-250RJNTA
Description
RES 250 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±5% 0.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CH0603-250RJNTA Models
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.63mm)