VLMV3100-GS08
DigiKey Part Number
VLMV3100-GS08TR-ND - Tape & Reel (TR)
VLMV3100-GS08CT-ND - Cut Tape (CT)
VLMV3100-GS08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLMV3100-GS08
Description
LED GREEN/RED CLEAR 3PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 571nm Green, 620nm Red LED Indication - Discrete 2.2V Green, 2V Red 3-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLMV3100-GS08 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
10mA Green, 10mA Red
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
565nm Green, 635nm Red
Configuration
Common Cathode
Package / Case
3-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.00mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.85mm
Lens Size
2.40mm Dia