VEMT2000X01
DigiKey Part Number
VEMT2000X01TR-ND - Tape & Reel (TR)
VEMT2000X01CT-ND - Cut Tape (CT)
VEMT2000X01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEMT2000X01
Description
PHOTOTRANSISTOR 790 TO 970 NM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Phototransistors 860nm Top View 2-SMD, Z-Bend
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VEMT2000X01 Models
Category
Power - Max
100 mW
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA