TCMT4600
DigiKey Part Number
751-1376-2-ND - Tape & Reel (TR)
751-1376-1-ND - Cut Tape (CT)
751-1376-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMT4600
Description
OPTOISO 3.75KV 4CH TRANS 16-SOP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 4 Channel 16-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCMT4600 Models
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Output (Max)
70V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
50mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.35V
Number of Channels
4
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Voltage - Isolation
3750Vrms
Vce Saturation (Max)
300mV
Current Transfer Ratio (Min)
80% @ 5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
300% @ 5mA
Mounting Type
Surface Mount
Turn On / Turn Off Time (Typ)
6µs, 5µs
Package / Case
16-SOIC (0.173", 4.40mm Width)