LH1502BAC
DigiKey Part Number
LH1502BAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1502BAC
Description
RELAY SPST-NO/NC 150MA 0-350V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO + SPST-NC (1 Form A and B) 8-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1502BAC Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
20 Ohms
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
8-SMD
Circuit
Approval Agency
CQC, FIMKO, UL, VDE
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.26VDC