IL300-DEFG
DigiKey Part Number
751-1293-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL300-DEFG
Description
OPTOISO 4.42KV 1CH PHVOLT 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Photovoltaic, Linearized Output 4420Vrms 1 Channel 8-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IL300-DEFG Models
Category
Voltage - Output (Max)
500mV
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Current - Output / Channel
70µA (Typ)
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.25V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Number of Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
4420Vrms
Mounting Type
Through Hole
Rise / Fall Time (Typ)
1µs, 1µs
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)