WYO222MCMCRAKR
DigiKey Part Number
2870-WYO222MCMCRAKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2870-WYO222MCMCRAKRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO222MCMCRAKR
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
WYO222MCMCRAKR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)