VKO222MCQTE0KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 3 041
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Image for VKO222MCQTE0KR is not available
VKO222MCQTE0KR
DigiKey Part Number
2870-VKO222MCQTE0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VKO222MCQTE0KR
Description
VKO X440Y300VAC 2200PF 20% Y5U B
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)