MKP1848S55050JK2A
DigiKey Part Number
2870-MKP1848S55050JK2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP1848S55050JK2A
Description
CAP FILM 5UF 5% 500VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKP1848S55050JK2A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.945" W (31.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Low ESR; Low ESL; Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
17.5 mOhms