XMC7K24CAHM3/H
DigiKey Part Number
112-XMC7K24CAHM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-XMC7K24CAHM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-XMC7K24CAHM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC7K24CAHM3/H
Description
TVS DIODE 24VWM 24VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Clamp 180A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XMC7K24CAHM3/H Models
Category
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
180A