VSKY05201006-G4-08
DigiKey Part Number
VSKY05201006-G4-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VSKY05201006-G4-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
VSKY05201006-G4-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSKY05201006-G4-08
Description
DIODE SCHOTT 20V 500MA CLP10062L
Manufacturer Standard Lead Time
58 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount CLP1006-2L
EDA/CAD Models
VSKY05201006-G4-08 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
CLP1006-2L
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 500 mA