VSKY02400603-G4-08
DigiKey Part Number
112-VSKY02400603-G4-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VSKY02400603-G4-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VSKY02400603-G4-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSKY02400603-G4-08
Description
DIODE SCHOTT 40V 200MA CLP06032M
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount CLP0603-2M
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSKY02400603-G4-08 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
CLP0603-2M
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 200 mA