VS-T40HF40
DigiKey Part Number
T40HF40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-T40HF40
Description
DIODE STANDARD 400V 40A D55
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 40A Chassis Mount D-55
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 mA @ 400 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
D-55
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
40A