VS-SC240FA120
DigiKey Part Number
112-VS-SC240FA120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-SC240FA120
Description
DIODE MOD SIC 1200V 120A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.63 V @ 120 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
5.69 µA @ 1200 V
Diode Configuration
2 Independent
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A