VS-QA250FA20
DigiKey Part Number
VS-QA250FA20GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-QA250FA20
Description
DIODE MOD SCHOT 200V 250A SOT227
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 200 V 250A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
54 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
250A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 A