VS-MBRB20100CTR-M3
DigiKey Part Number
112-VS-MBRB20100CTR-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-MBRB20100CTR-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-MBRB20100CTR-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-MBRB20100CTR-M3
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A