VS-HFA15PB60-N3
DigiKey Part Number
112-VS-HFA15PB60-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA15PB60-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-247AC-2L
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC-2L
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 15 A