VS-FA40SA50LC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
N-Channel 500 V 40A (Tc) 543W (Tc) Chassis Mount SOT-227
VS-FA40SA50LC
DigiKey Part Number
VS-FA40SA50LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-FA40SA50LC
Description
MOSFET N-CH 500V 40A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
420 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
543W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 23A, 10V