Image for VS-75EPU12L-N3 is not available
VS-75EPU12L-N3
DigiKey Part Number
112-VS-75EPU12L-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-75EPU12L-N3
Description
DIODE STANDARD 1200V 75A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 75A Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-75EPU12L-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
265 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
420 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
75A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.55 V @ 75 A