VS-40HFR160M
DigiKey Part Number
VS-40HFR160M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40HFR160M
Description
DIODE STD REV 1600V 40A DO203AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1600 V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 125 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 160°C
Current - Average Rectified (Io)
40A