VS-40CTQ045STRL-M3
DigiKey Part Number
112-VS-40CTQ045STRL-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-40CTQ045STRL-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-40CTQ045STRL-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40CTQ045STRL-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A