VS-3C30CP12L-M3
DigiKey Part Number
112-VS-3C30CP12L-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-3C30CP12L-M3
Description
DIODE SIL CARB 1200V 30A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247AD
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
56pF @ 800V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C