VS-3C15ET12S2L-M3
DigiKey Part Number
112-VS-3C15ET12S2L-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-3C15ET12S2L-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-3C15ET12S2L-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-3C15ET12S2L-M3
Description
DIODE SIL CARB 1200V 15A TO263AB
Detailed Description
Diode 1200 V 15A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
56pF @ 800V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C