VS-30ETH06S-M3
DigiKey Part Number
112-VS-30ETH06S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30ETH06S-M3
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6 V @ 30 A