VS-30BQ040HM3/9AT
DigiKey Part Number
112-VS-30BQ040HM3/9ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-30BQ040HM3/9ATCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-30BQ040HM3/9ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30BQ040HM3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AB
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-30BQ040HM3/9AT Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
230pF @ 5V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)