VS-243NQ100PBF
DigiKey Part Number
VS-243NQ100PBFGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-243NQ100PBF
Description
DIODE SCHO 100V 240A D67 HALFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 240A Chassis Mount D-67 HALF-PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 100 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
5500pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D-67 HALF-PAK
Current - Average Rectified (Io)
240A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 240 A