Image for VS-20MQ100-M3/5AT is not available
VS-20MQ100-M3/5AT
DigiKey Part Number
112-VS-20MQ100-M3/5ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-20MQ100-M3/5ATCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-20MQ100-M3/5ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20MQ100-M3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-20MQ100-M3/5AT Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
38pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
910 mV @ 2 A