VS-20CTQ035-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 20A Through Hole TO-220-3
VS-20CTQ035-M3
DigiKey Part Number
VS-20CTQ035-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20CTQ035-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 35V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VS-20CTQ035-M3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 20 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A