VS-203CNQ100PBF
DigiKey Part Number
VS-203CNQ100PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-203CNQ100PBF
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 100V TO-244AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 100A Chassis Mount TO-244AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 100 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-244AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-244AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A