VS-15ETL06-M3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 870
Datasheet
Similar
Power Integrations
In Stock: 3 349
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220AC
VS-15ETL06-M3
DigiKey Part Number
VS-15ETL06-M3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15ETL06-M3
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
220 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 15 A