VS-15CTQ040PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 954
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 7.5A Through Hole TO-220-3
VS-15CTQ040PBF
DigiKey Part Number
15CTQ040PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15CTQ040PBF
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 7.5A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 7.5 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 40 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A