Image for VS-10MQ100HM3/5AT is not available
VS-10MQ100HM3/5AT
DigiKey Part Number
VS-10MQ100HM3/5ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-10MQ100HM3/5ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-10MQ100HM3/5ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10MQ100HM3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-10MQ100HM3/5AT Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
38pF @ 10V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)