Image for VS-10MQ060NTRPBF is not available
VS-10MQ060NTRPBF
DigiKey Part Number
10MQ060NPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
10MQ060NPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
10MQ060NPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10MQ060NTRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-10MQ060NTRPBF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
31pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
630 mV @ 1.5 A