VS-10ETS12THM3
DigiKey Part Number
112-VS-10ETS12THM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETS12THM3
Description
DIODE STANDARD 1200V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1200 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)