VS-10ETF12-M3
DigiKey Part Number
112-VS-10ETF12-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETF12-M3
Description
DIODE STANDARD 1200V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
310 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.33 V @ 10 A