VS-10ETF04-M3
DigiKey Part Number
112-VS-10ETF04-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETF04-M3
Description
DIODE STANDARD 400V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 400 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-45°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 10 A