VS-10BQ100-M3/5BT
DigiKey Part Number
112-VS-10BQ100-M3/5BTTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-10BQ100-M3/5BTCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-10BQ100-M3/5BTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10BQ100-M3/5BT
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
65pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A