VESD33C1-02VHG3-08
DigiKey Part Number
VESD33C1-02VHG3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VESD33C1-02VHG3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
VESD33C1-02VHG3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VESD33C1-02VHG3-08
Description
TVS DIODE 33VWM 62.5VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62.5V Clamp 1.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
35.5V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
62.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.6A (8/20µs)