VESD15A1-HD1-G4-08
DigiKey Part Number
VESD15A1-HD1-G4-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VESD15A1-HD1-G4-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
VESD15A1-HD1-G4-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VESD15A1-HD1-G4-08
Description
TVS DIODE 15VWM 27VC LLP1006-2L
Customer Reference
Detailed Description
27V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount LLP1006-2L
Category
Power - Peak Pulse
150W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
15.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)