VCAN33A2-03G-E3-08
DigiKey Part Number
112-VCAN33A2-03G-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VCAN33A2-03G-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VCAN33A2-03G-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAN33A2-03G-E3-08
Description
TVS DIODE 33VWM 56VC SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-323
Category
Power - Peak Pulse
140W
Mfr
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
CAN
Capacitance @ Frequency
8.4pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
56V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)