VCAN16A2-03S-E3-08
DigiKey Part Number
112-VCAN16A2-03S-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VCAN16A2-03S-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VCAN16A2-03S-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAN16A2-03S-E3-08
Description
TVS DIODE 16VWM 28VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
145W
Mfr
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
CAN
Capacitance @ Frequency
16.7pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)