V8N3170-M3/I
DigiKey Part Number
112-V8N3170-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V8N3170-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V8N3170-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V8N3170-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 170V 2A DFN33A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 170 V 2A Surface Mount DFN33A
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 8 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 170 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
340pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Supplier Device Package
DFN33A
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C